Návrhy změn (n)etikety a diskuze do 30.11.2015

Než do fóra vložíte první příspěvek, přečtete si informace o jeho provozovateli a přijmete za vlastní zdejší (N)etiketu. Kromě uvedeného zde naleznete rovněž novinky a prostor pro věcné dotazy a/nebo připomínky.
Pravidla fóra
Než cokoli napíšete, prosíme, prostudujte si zdejší stručnou (N)etiketu (přímý odkaz ZDE), na jejíž neznalost nebude brán při případném řešení problému zřetel. Děkujeme. Tým fóra ETIQ.CZ, z.s.
Zamčeno
Rudolf Dvořák
Rádio SVCS
Rádio SVCS
Uživatelský avatar

Příspěvek od Rudolf Dvořák »

Návrhy změn

1. Princip diskuse:
1.1. Žijeme pod vlivem obrovské sofistikované síly, která neusiluje o to, aby nás zničila, ale snaží se vyvolávat a udržovat konflikty mezi námi, abychom se zničili sami navzájem. Tato síla může působit jedině skrze naši svobodnou vůli. Odmítněme tuto cílenou manipulaci.
1.2. Naučme se předcházet konfliktům a existující konflikty se naučme řešit cestou míru a porozumění. Je to v zájmu našeho přežití jako lidského rodu.
1.3. Cílem diskuse není konfrontace názorů a vyhrocování sporu, to by bylo neproduktivní. Cílem diskuse je najít průnik názorů, tedy postupně budovat společný postoj k dané věci.
1.4. Nejedná se tedy o kompromis, což bývá demotivující, ale o nejvyšší dosažitelný souhlas při zachování své vlastní identity.
1.5. Aspekty, na kterých se neshodneme, necháváme dozrát, všechno je v dynamickém pohybu a vyvíjí se.
1.6. Při jakémkoliv názorovém střetu je nutno pro obě strany couvat až k bodu, kde jsme schopni se shodnout. Tento bod se obvykle časem posunuje souběžně s tím, jak účastníci diskuse dozrávají svými novými zkušenostmi.

2. Forma diskuse:
2.1. Položením dotazu v diskusním fóru nevzniká nárok na odpověď.
2.2. Používáme výrazy, kterým každý rozumí, vyhýbáme se cizím slovům a módním výrazům, čeština má dostatek slovní zásoby.
2.3. Píšeme srozumitelně a nekřičíme (nepoužíváme Caps Lock).
2.4. Kontrolujeme po sobě, co jsme napsali a jak to vyznívá - vlastní zpětná vazba.
2.5. Neurážíme a „nenavážíme” se do ostatních uživatelů fóra.
2.6. Zachováváme úctu, i když nesouhlasíme. Každý má svoje vlastní zkušenosti, které se mohou od našich výrazně lišit. To je právě cenné.
2.7. Neodkazujeme na weby s nevhodným nebo nelegálním obsahem. :?: Kdo posoudí, co je vhodné a legální?
2.8. Neuvádíme odkazy obsahující tzv. affiliate (doporučující) kódy. :?: Nevím, co jsou doporučující kódy (jako uživatel mám právo nevědět).
2.9. Každý jednotlivý uživatel je odpovědný za své konání sám.

3. Obsah příspěvků:
3.1. Než napíšeme dotaz, pročteme si FAQ a použijeme vyhledávání.
3.2. Do předmětu stručně napíšeme, čeho se téma týká (nadpis).
3.3. Do textu uvedeme, co nabízíme ostatním účastníkům diskuse ke zvážení.
3.4. Neprosazujeme svůj názor, to není cílem diskuse.
3.5. Omezíme používání citací na minimum a sami se také neopakujeme stále dokola.
3.6. V obsahu příspěvku šetříme emotikony (smajlíky) a píšeme k věci.

4. Registrace do fóra a následky porušování (n)etikety:
4.1. Registrací do diskusního fóra souhlasíme s jeho (n)etiketou.
4.2. Psát mohou jen registrovaní uživatelé (ochrana proti SPAMu).
4.3. Za nedodržení (n)etikety diskusního fóra jsou udělována varování.
4.4. Po druhém porušení (n)etikety bude uživatel blokován na 30 dnů.
4.5. Po opakovaném porušení (n)etikety bude uživatel blokován trvale.
4.6. Po hrubém porušení (n)etikety bude uživatel blokován trvale ihned.

5. Právo administrátora:
5.1. Rozhodující / poslední slovo má vždy a bez výhrad administrátor. :!: Nezdůrazňovat červeně, stačí černě.

:!: Obecně platí, že každý zákaz a restrikce je demotivující. Navíc v mechanismu přírodních zákonů negace nefunguje - když usilovně myslím na něco, aby se to nestalo, tak se to stane, má to stejný účinek jako přání pozitivní, myšlenková vibrace je totožná. Proto navrhuji vypustit z nadpisu (N)etiketa to (N) a formulovat znění jednotlivých bodů tak, aby bylo sdělováno, co se má dělat a ne co se nemá dělat.

:!: Oprava: "...chceme se na něm cítit dobře."
Naposledy upravil(a) Martin Mojmír dne 08.02.2018, 01:12, celkem upraveno 1 x.

Rudolf Dvořák
Rádio SVCS
Rádio SVCS
Uživatelský avatar

Příspěvek od Rudolf Dvořák »

Stále jsem dobře nerozuměl tomu slovu «netiketa». Po prostudování tohoto hesla na Wikipedii jsem pochopil, že toto je právě jedno z těch umělých moderních slov, která vznikají násilným anglickým zprzněním češtiny. Nesnesu takovéto hanobení mateřského jazyka. Tímto způsobem se nám snaží Matrix křečovitě vnutit anglický způsob vyjadřování. Rázně to odmítám. Náš krásný český jazyk je mnohem bohatší než angličtina, a hlavně má mnohem hlubší historické kořeny, je obsahově hlubší, není tak povrchní. Pro tento případ můžeme použít "Zásady vedení diskusního fóra" nebo klasicky "Etický kodex" apod. To obojí vůbec nejsou nudné názvy, naopak!! Vyjadřují naprosto přesně obsah pojmu. Jděme tímto jednoduchým směrem, v tom je ta opravdovost.

Martin Mojmír
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Rudo, souhlasím s tebou.

Netiketa jsem pochopil, že znamená „nepsaná etiketa”, anebo tak, jak je psáno ve Wiki. Není však problém toto slovo případně nahradit. Ještě se ohledně tohoto termínu dovzdělám, nicméně věřím, že chápu, o čem mluvíš. Když jsme u Češtiny, uvedu sem další dva příklady změny našeho jazyka, kdy jedna proběhla a druhá prozatím nikoli, a se kterými oběma nesouhlasím, ovšem abych nepůsobil nevzdělaně, tak i přes to používám či budu případně používat.

1. První je velikost písmen ve slovech Vás / vás, Tě / tě (Tebe / tebe).
Ve škole jsme se učili, že velké písmeno u Vás / vás se píše v době, kdy oslovujeme jednu osobu, které zároveň vykáme. Příklad: Rád bych Vás pozval na oběd. Malé písmeno u vás / Vás zase tehdy, kdy oslovujeme více osob, anebo jim či si tykáme. Příklad: Rád bych vás (jako všechny, více lidí) pozval na oběd. Podle nových pravidel se už počet lidí nerozlišuje, ale dbá pouze a jen na tzv. formální a neformální oslovování. Neuděláme tedy chybu v případě, že jednoho člověka pozveme na oběd jak s velkým, tak malým V, a to i nezávisle na tom, zda si tykáme, nebo ne. Každopádně jako vhodnější se u cizí osoby hodí vyjadřování formální, tedy s velkým V. Zároveň není dobré, když už se pro jednu variantu rozhodneme, způsob komunikace v průběhu diskuse měnit.

2. Druhá je zrušení pravidel pro mě / mně (tuším kvůli nevzdělaným politikům, řešilo se asi před dvěma lety).
Po staru, a naštěstí prozatím ještě dnes, se mě píše vždy, kromě 3. a 6. pádu (3. pád komu / čemu - mně, 6. pád o kom / čem - o mně). Anebo druhý způsob určování, když si místo mně mohu říci tobě a když mě si mohu říci tě (osobně mám raději první variantu, kterou si lze zapamatovat podle právě pádů, kdy třetí je trojka, tedy tři písmena mně a šestý jako 2x 3, tedy opět mně). Případně mohou být další varianty, kterými jsem se nezabýval.

Tím chci říci, že v tuto chvíli respektuji a přijímám vše, co mi poručí Ústav pro jazyk český a dovedu pochopit to, jak se asi můžeš cítit u slova „netiketa”. Přiznám se, že jsem o tomto slovu prozatím více nepřemýšlel a slibuji, že se polepším. Rád o tom případně pohovořím. Mimochodem jak se tváříš ke slovu internet, které rovněž pochází ze spojení anglických slov a je u nás v ČR používáno?

Edit 23:10: Nyní vidím, že se u profilu jména příspěvku rozhodil obraz, brzy zajistím opravu. Co se týče návrhů změn, zítra je prostuduji a večer můžeme probrat. Možná by nebylo špatné sem do té doby přizvat ostatní.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Proto nejprve přemýšlejte, než zareagujete.

Martin Mojmír
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Zatím to vypadá, že o interFórum není z žádné strany sebemenší zájem, respektive není pro něj využití. Uvidíme, jak se záležitost časem vyvine. Já budu v pracích na interFóru pokračovat tehdy, až budu vědět, že má tato význam a je někomu či něčemu přínosem.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Proto nejprve přemýšlejte, než zareagujete.

Martin Mojmír
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Inu, protože diskuse o pravidlech hned v začátku utichla, dovolím si k návrhům změn sdělit následující podněty.

Princip diskuse:
Princip diskuse bych nevytvářel už jen z toho důvodu, abychom svými názory neodrazovali ty, kteří by s (některými) větami nemuseli souhlasit. S Michalem (dále MM)jsme se shodli, že by to nemuselo být diskusnímu fóru ku prospěchu. Proto musím princip diskuse jako celek zamítnout. Následně se vyjádřím k bodům.

Obecná (n)etiketa pro přispívání:
Netiketa znamená zásady chování na internetu. Český jazyk je složen z mnoha cizích slov, kdy toto, počeštěné, je jedním z nich. Rozumím snahám prosazovat češtinu, a to i takzvaně za každou cenu; sám mám rád svůj jazyk, nicméně vynucování si konkrétního vyjadřování a s tím spojené vlastenectví je v přímém rozporu nejen s mým přesvědčením, ale zejména také s myšlenkovým tokem TZM. Nehledě na to, že strikním nesouhlasem s jakýmikoli změnami v jazyce bráníme svému vývoji. Opět shoda s MM. Změnu zamítám.

Položením dotazu v diskusním fóru nevzniká nárok na odpověď.
Do fóra se nepokládají jen dotazy, nýbrž také konstatování. Změnou slov zde vzniká nepřesnost, tedy ponechávám univerzální původní verzi.
Veškeré odpovědi na diskusním fóru jsou nenárokovatelné.

Používáme výrazy, kterým každý rozumí, vyhýbáme se cizím slovům a módním výrazům, čeština má dostatek slovní zásoby.
S tímto opět nemohu souhlasit - ať se každý vyjadřuje tak, jak uzná za vhodné a je mu vlastní (jde-li o slušnost). Význam cizích výrazů lze do 10 sekund zjistit na internetu. Zde bych ti také mohl argumentovat sporností slov typu nýbrž, ačkoli, poněvadž; nebo třeba striktní, abstraktní apod. Tato a mnoho dalších slov dnešní mládež nezná a předpokládám, že jejich nepoužíváním bychom opět jen náš jazyk zbytečně degradovali. Byla by to podle mě velká škoda nehledě na to, že jsi s tímto návrhem sám se sebou v rozporu. Shoda s MM. Zamítám.

Kontrolujeme po sobě, co jsme napsali a jak to vyznívá - vlastní zpětná vazba.
Jako doporučení perfektní, jako pravidlo už ne tak zajímavé. Vyjadřování jednotlivých lidí je jen jejich vizitka. Pokud nám vyzní špatně, můžeme se vždy zeptat na upřesnění a nebo jde-li o něco nám nepříjemného, tak můžeme dotyčného v nejhorším případě upozornit tím, že třeba nebudeme na onen typ jednání reagovat. Možností je spousta. Omlouvám se.

Zachováváme úctu, i když nesouhlasíme.
Zde můžeme probrat, zda není obsaženo v již psaných bodech a eventuálně nasadíme. Zbytek už jsou poznámky.

Kdo posoudí, co je vhodné a legální?
Porno, warez, apod., obecná (n)etiketa. Eventuálně posoudí administrátoři, správci a moderátoři jednotlivých sekcí fóra.

Nevím, co jsou doporučující kódy (jako uživatel mám právo nevědět).
Viz internetový vyhledávač s výsledkem do 10 sekund - nejsme slovník, ale diskusní fórum. Souhlasím s tím, že jako uživatel mám právo nevědět. Jako uživatel ale, nejsem-li ochoten se vzdělat, nemám právo mít možnost o konkrétní věci rozhodovat. O zeleném okapu nebudu tvrdit, že je modrý jen proto, že nechci nebo vyloženě odmítám znát definici slova zelená.

Do textu uvedeme, co nabízíme ostatním účastníkům diskuse ke zvážení.
A když to neuvedeme, tak uživatele z fóra vyhodíme? Když napíšu např. pouhou odpověď "ano", tak jsem buď nic ke zvážení neuvedl, anebo pokud uvedl, tak je uvedené ke zvážení kohokoli vlastně cokoli, a tedy je tento bod zbytečný. Pro bezpředmětnost zamítnuto.

Neprosazujeme svůj názor, to není cílem diskuse.
Toto bych probral, zde nějak nevím, zatím jsem asi nepochopil.

Omezíme používání citací na minimum a sami se také neopakujeme stále dokola.
Prozatím upraveno na: Necitujeme (nevnořujeme) citace a dokola se neopakujeme.

V obsahu příspěvku šetříme emotikony (smajlíky) a píšeme k věci.
Ano, velmi dobré. Prozatím upraveno na: Emotikony (smajlíky) používáme v rozumné míře a počtu.

Rozhodující / poslední slovo má vždy a bez výhrad administrátor. Nezdůrazňovat červeně, stačí černě.
Rozumím a souhlasím - opraveno, děkuji.

Obecně platí, že každý zákaz a restrikce je demotivující. Navíc v mechanismu přírodních zákonů negace nefunguje - když usilovně myslím na něco, aby se to nestalo, tak se to stane, má to stejný účinek jako přání pozitivní, myšlenková vibrace je totožná. Proto navrhuji vypustit z nadpisu (N)etiketa to (N) a formulovat znění jednotlivých bodů tak, aby bylo sdělováno, co se má dělat a ne co se nemá dělat.
Souhlasím, nicméně příroda se na některé věci také neptá a při nedodržování trestá, čili nerespektování přírodních zákonů znamená povětšinou (v konečném důsledku) předčasnou smrt. Jak jsem psal, (n)etiketa má určitý význam. Účelově nepíši pravidla, ale právě toto slovo. Každopádně můžeme probrat.

Oprava: "...chceme se na něm cítit dobře."
Není chyba. Chceme se na něm cítit. Nějak cítit, povětšinou dobře či tak, jak nám vyhovuje, což bývá dobře. Staročeštinářský obrat.

Tolik k podnětům, nyní si můžeme sednout a vše případně prodiskutovat. Červené písmo zamítnutí, modré k diskusi, zelené odsouhlasení a v (ne)změněné formě nasazeno (možno dodiskutovat). Díky moc Rudo za tvé body, byly skvělé a budu rád za případné další.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Proto nejprve přemýšlejte, než zareagujete.

Martin Mojmír
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

K této chvíli jsem provedl další úpravy (n)etikety, kterou je nyní možno považovat za kompletní a platnou. V případě zájmu zde může, formou odpovědi, kdokoli napsat jakékoli další návrhy úprav. V rámci časových možností a relevance zpráv budu reagovat. Děkuji.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Proto nejprve přemýšlejte, než zareagujete.

Martin Mojmír
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Dnes proběhlo doplnění (n)etikety o nový bod, kdy společně s tím došlo rovněž k drobnému přečíslování.

01.08. Neodkazujeme na stránky související s komerčním obsahem.

To znamená, že není povolena reklama na jakýkoli komerční web (např. e-shopy, nabídky zboží apod.). Odkazy na nekomerční weby, anebo komerční, ale související s konkrétním tématem, ve kterém se bude odkaz nacházet, jsou povoleny. Stejně tak jsou povoleny odkazy na weby s komerčním obsahem související(m) s aktivitami ve fóru zapojených jednotlivců, spolků a nezávislých médií.

Toto pravidlo jako celek zároveň neplatí pro uživatele s rankem (hodností) tři hvězdičky a vyšším.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Proto nejprve přemýšlejte, než zareagujete.

Martin Mojmír
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

(N)etiketa byla právě doplněna o další bod - V jednotlivých tématech neodkláníme debaty jinam (žádný off-topic).

Tento znamená, že úmyslně nepíšeme mimo dané téma (např. v tématu věnujícímu se genové terapii nereagujeme příspěvkem typu „Venku sněží” apod.). Jednoduše se snažíme držet tématu a pokud na toto nemáme co sdělit, nereagujeme takzvaně za každou cenu. A co neděláme především - „neslovíčkaříme”.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Proto nejprve přemýšlejte, než zareagujete.

proud
Řadový diskutér
Řadový diskutér

Příspěvek od proud »

Raziku,Raziku:-),cim slozitejsi udelas pravidla diskuse a cim vic ji oklestis,tim hur.Dela se to vsude mozne a je z toho jenom zla krev.Mozna bych vyzkousel jinej postup,neznam moznosti zdejsich script,tak jen napad,rozlozit diskusi v tematu na hlavni a volnou a proste cas od casu "prohresky" presunout a vycistit hlavni diskusi pri zachovani prispevku.Nezapomen ze se diskutovat porad vlastne ucime,nerkuli svobodne diskutovat,coz je dost problem a kazdej si chce povedet svoje,pritom se mezi tim daji najit dobry myslenky. :-)

"Toto pravidlo jako celek zároveň neplatí pro uživatele s rankem (hodností) tři hvězdičky a vyšším."......a prvni "varovani-pripominka",nerozdelovat! Gp(globalni parazit) pracuje prave na tomhle zaklade,rozdel a panuj,soutez,pracuj a nemej cas.
Naposledy upravil(a) Martin Mojmír dne 26.11.2015, 00:47, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Sloučení dvou příspěvků od stejného autora do jednoho.
proud, Teprve az pokacite posledni strom , az otravite posledni reku,
az ulovite posledni rybu , teprve tehdy prijdete na to,
ze penize se nedaji jist...poselstvi

Martin Mojmír
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

@proud: Neřekl bych, že složitějšími pravidly udělám hůř už jen z důvodu, že tato stejně nejméně 96% lidí vůbec nečte. Zlá krev z jejich nedodržování se samozřejmě dělá, ale zde opět pouze v hlavách různých egoistů či trollů. Prostě buď se umím a budu chovat na nějaké základní úrovni, nebo se nebudu chovat vůbec, to je celé. Zpravidla víme, že kdo se chovat vhodně neumí, táhne s sebou další a pak vznikají neshody, názory a další související problémy.

Přesouvání prohřešků minimalizuji, právě abych si nepřidělával práci a zachoval kvalitu diskusí. Diskutovat by lidé měli umět již v 18 letech. Samozřejmě pokud někomu uletí nějaké to sprosté slovo, tak se asi neposeru :-) (špatný příklad). Naopak mnohdy takové slovo přesně vystihne význam a emoce vět (viz např. Jacque Fresco ve svém „tyhle sračky musí skončit” - vyjádření se ke stavu společnosti - začátek dokumentu Zeitgeist: Moving Forward). Za nevhodné se považuje zejména úmyslné napadání a osočování. To ve zdejším fóru nebude. Rozdíl mezi tímto a jinými fóry je v tom, že toto nepodléhá kvantitě a finančnímu toku, tedy si jej můžeme dovolit i s méně příspěvky.

Díky ti, proude, za názor.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Proto nejprve přemýšlejte, než zareagujete.

Martin Mojmír
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Dnes byl do (N)etikety doplněn následující odstavec:

- „Neodvádíme pozornost od faktů, nevymýšlíme si a nelžeme.”

Věříme, že tato změna jen přispěje ke zkvalitnění zdejších diskusí.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Proto nejprve přemýšlejte, než zareagujete.

Zamčeno

Zpět na „Provozovatel, (n)etiketa, novinky, dotazy a připomínky“