Kromě šíti roušek se dá proti COVID-19 bojovat i distribuovanými výpočty. Zapojíte se?

Ostatní témata nepatřící nebo jinak nesouvisející s uvedenými kategoriemi.

Moderátor: Martin Mojmír

Odpovědět
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Kromě šíti roušek se dá proti COVID-19 bojovat i distribuovanými výpočty. Zapojíte se?


Pětisetkoruna, která právě přistála na účet, zajistila nonstop provoz procesoru a grafické karty mého výpočetního stroje na necelé tři týdny. Dárci tímto moc děkuji za příspěvek. No jo, ale o čem to mluvím a na co dárce vlastně přispěl?
----
Přispěl na provoz poměrně výkonného počítače (podrobnosti níže) zapojeného do takzvaných distribuovaných výpočtů skrze projekty Rosetta@home a Folding@home. Tento počítač tak využívá svůj jinak nevyužitý výkonnostní potenciál (více jak 95 %), který by přišel jinak zbytečně nazmar. Zapojením se do projektů Rosetta@home a/nebo Folding@home, obzvlášť v této době, dovolíte Vašemu počítači, aby v době, kdy nebude pracovat pro Vás, pracoval na hledání léků na různé civilizační choroby, jako jsou rakovina, Parkinsonova choroba, HIV, anebo aktuálně právě COVID-19. Váš Počítač prostřednictvím zmíněných projektových aplikací jednoduše obdrží od vědeckých institucí rozkouskované části simulací určených k vypočítání, vypočítá je a pošle posléze zpět, kde tyto instituce spojí do jednoho celku. Výsledná data pak dají vědcům potřebné odpovědi na otázky, které ve formě matematických vzorců k výpočtům právě Vám zadali. Toto je velmi stručný, naprosto nedostatečný popis, podrobnosti sdělí internetový vyhledávač po zadání klíčových slov "distribuované výpočty", "Rosetta@home", "Folding@home" apod.

Obrázek
----
Jakou přímou roli v tom můžete hrát vy? Můžete zapojit svůj osobní počítač do distribuovaných výpočtů tím, že si nainstalujete jednu s uvedených aplikací. Nainstalujte si program BOINC a následně do něj přidejte projekt Rosetta@home. Procesor počítače začne automaticky provádět operace. Nainstalujte si aplikaci Folding@home a Váš procesor i grafická karta začnou automaticky provádět operace. Tyto aplikace mohou běžet souběžně, což doporučuji.

Pokud nemáte výkonný počítač, anebo jej nechcete nebo nemůžete z nějakého důvodu zapojit do práce, můžete přispět těm, kteří výkonný počítač mají. Já osobně mám AMD Ryzen 9 3900X disponující celkem 12 fyzickými jádry (24 threads), 64 GB DDR4 3200MHz pamětí RAM a grafickou kartou GeForce GTX 1080 Ti, což znamená opravdu vysoký výkon. Výkonem tento počítač předčí i nebo až 50 a více běžných pracovních notebooků nebo osobních počítačů. Co si budeme vykládat, celkem jsem do tohoto výkoného počítače investoval asi 80.000 Kč. Tedy včetně všech ostatních periférií.

Jak naložím s Vaším příspěvkem? Inu já zajistil počítač za 80.000 Kč, jeho umístění a amortizaci; Vy můžete zaplatit elektřinu, kterou tento počítač distribuovanými výpočty odebírá. Počítač při svém plném nasazení čerpá z elektrické sítě trvale cca 250-300W. To při ceně 4 Kč za kWh dá měsíčně min. 720 Kč. I tyto peníze, pokud mi nikdo nepřispěje, měsíčně investuji do hledání léku na, mimo jiné, COVID-19. Zaplatit počítač po nikom samozřejmě nechci. Co chci, je požádat každého jednoho z Vás o přispění právě a jen na elektřinu. Zkuste, pokud Vám to situace dovolí, nastavit si, alespoň po dobu současné krize, trvalý příkaz na Vámi zvolenou částku měsíčně se zprávou pro příjemce anticovid-19 a já slibuji, že můj výkonný počítač bude pracovat, pokud možno, nonstop. Společně s tímto můžete zapojit i počítač svůj, i když třeba jen obyčejný pracovní, neboť jakýkoli výkon se počítá. Já vám budu průběžně prostřednictvím živých vysílání na Facebooku téměř na každou noc streamovat aktuální stav výpočtů. To je fér, co říkáte? Nehledě na to, že si moji upřímnost můžete kdykoli ověřit skrze níže dodané odkazy.

1. https://boinc.bakerlab.org/rosetta/show ... rid=335057

2. https://stats.foldingathome.org/donor/Raziel-CZ
----
Takže pokud chcete a můžete, použijte číslo účtu 55848455 / 2010 a do zprávy pro příjemce uveďte slovo anticovid-19. Já tak budu vědět, že peníze přijaté za tímto účelem mám vložit do elektrické energie. Pravidelně budu informovat, jaký čas jste svými příspěvky předplatili na práci mého výkonného počítače. A tento skutečně použiji. Vězte, že nelze přeplatit a pokud nepošlete nic právě Vy, nepošle ani nikdo jiný, neboť takto to funguje. Pravděpodobně mi příspěvek pošle jen málo z vás, anebo už nikdo. Tyto výzvy bývají povětšinou neúčinné. Konec konců je to jen na Vás, kdož jste dočetli až sem.
----
Děkuji Vám za pozornost a zájem, případné dotazy rád zodpovím do konce března v tématu fóra k tomu určenému. Nakonec tento status nevkládám jen sem, tak ať se neopakujeme. Takže jak, zapojíte se také do boje proti koronaviru?
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní moderovaná diskuse“