Zjednodušení diskuzního fóra

Než do fóra vložíte první příspěvek, přečtete si informace o jeho provozovateli a přijmete za vlastní zdejší (N)etiketu. Kromě uvedeného zde naleznete rovněž novinky a prostor pro věcné dotazy a/nebo připomínky.
Pravidla fóra
Než cokoli napíšete, prosíme, prostudujte si zdejší stručnou (N)etiketu (přímý odkaz ZDE), na jejíž neznalost nebude brán při případném řešení problému zřetel. Děkujeme. Tým fóra ETIQ.CZ, z.s.
Odpovědět
Jan Lukeš
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od Jan Lukeš »

Zdravím,
myslim, že na tomto fóru se to moc nehýbe, protože je uživatelsky velmi nepřívětivé.
jednotlivý vlákna jsou uplně šíleně větvený, než se někam proklikám, tak mě to odradí. Nicméně, abych jen nekritizoval, navrhnu změnu.
Základním účelem by mělo být, že diskutující se proklikne na 1 maximálně 2 tahy k tématu.
Rozložení bloků na homepage: Nové příspěvky - možnost zabrání až třetiny či poloviny HP
Dále nechat založený pouze hlavní témata jako Svobodný vysílač, Zeitgeist, Advokacie atd. a uživatelé si budou zakládat podtémata podle potřeby, ke kterým se půjde dostat na dva kliky z adresáře nebo jeden klik z HP Nové příspěvky.
Myslim, že tímto by se forum rozjelo.
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Hezký den,

děkuji za připomínky.

Rozložení bloků na homepage - Nové příspěvky: Pokud jsou ve fóru nové příspěvky, uživatel se o nich dozví hned po novém přihlášení se do fóra a zároveň se tyto označí v jednotlivých tématech červeným zbarvením, eventuálně lze kliknout na položku Rychlé odkazy / Nové příspěvky, popřípadě využít dalších voleb. Dále má uživatel možnost si libovolně zapínat a vypínat sledování celých kategorií i/nebo témat, kdy mu, je-li nový příspěvek, dorazí mail. No a v neposlední řadě lze nové příspěvky a aktuální aktivní témata sledovat pod položkou Aktuální probíraná témata, kam se lze dostat po kliku na krátký odkaz na spodu stránky. Těch možností je opravdu mnoho, více ve FAQ.

Co se týče založení hlavních témat jako Svobodný vysílač, Zeitgeist atd., tak toto nejen v tomto fóru není dost dobře možné, neboť by pak byl ve fóru chaos a lidé by se tak nemohli orientovat podle rubrik. Vypadalo by to tak, že je jen název skupiny a rámci té pak nepřehledný nepořádek ve formě rozházených témat. V tuto chvíli to fungujue tak, že máte název skupiny, která po rozkliknutí má uvnitř vlastní hiearchii rubrik a témat. Když si rozklikáte jednotlivé skupiny, zjistíte, proč to tak, jak navrhujete, není možné.

Příklady fór, kde to funguje obdobně:
http://phpbb.cz/index.php, http://superforum.zive.cz/

Vaším návrhem by se možná lecos pro uživatele na první pohled zjednodušilo, z dlouhodobého hlediska je to však neudržitelné. Jednotlivá témata je pro udržení přehlednosti nutno kategorizovat, jinak časem nikdo nic nenajde. A co se týče kvantity, na tu se nezaměřujeme. Toto fórum je především o kvalitě, respektive o (možnosti) uchovávání jistých informací. Fórum je sice diskusní, ovšem mnohdy je vyšším úspěchem ticho, neboť kde nejsou otázky, tam nejspíše vše funguje dobře, respektive je vše pochopeno / není se nač tázat.

Jak jsem psal výše, Váš návrh úpravy, tedy pokud jsem mu dobře porozuměl, není dost dobře realizovatelný. Pokud jsem to pochopil chybně, poprosím o podrobnější rozpis. Ještě jednou děkuji.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Jan Lukeš
Nový diskutér
Nový diskutér

Příspěvek od Jan Lukeš »

Tak samozřejmě, pokud chcete toto forum koncipovat jako diskuze pouze mezi zasvěcenými tak proti tomu se nedá nic namítat. Ale je třeba si uvědomit, že vaše cílovka jsou lidi, kteří strukturu tohoto nastavení až tak neovládají jako např. superforum.zive.cz. Pokud sem přijde nový návštěvník a uvidí tu šílenou strukturu, tak nejspíše odejde. Pokud by měl na první stránce aktuálně diskutovaná vlákna a jednoduchý členění, určitě je vyšší šance, že zůstane. Jako příklad přehledného fora uvádím webtrh.cz. Navíc všechny tyto informace ve starších vláknech zastarávají a dnes je zvykem stavět fora jako neustálé zakládání nových vláken a ty staré prostě odnese voda, ale stejně jsou k nalezení.
Martin Mojmír
ETIQ.CZ, z.s.
ETIQ.CZ, z.s.
Uživatelský avatar

Příspěvek od Martin Mojmír »

Jan Lukeš píše:Tak samozřejmě, pokud chcete toto forum koncipovat jako diskuze pouze mezi zasvěcenými tak proti tomu se nedá nic namítat.
To jste napsal Vy. Smyslem tohoto fóra není za každou cenu vyvolávat diskuse, ale je zde pro ty, kdož mají k jednotlivým skupinám nějaké otázky, na které si přejí znát odpovědi. Veřejné, transparentní, odpověďi. Svoboda a dobré úmysly totiž spočívají ve schopnosti a ochotě vyjadřovat se a komunikovat transparentně. Takže máte-li dotaz na kteroukoli místní skupinu, transparentně ji oslovte a její členové Vám rovněž transparentně odpoví.
Jan Lukeš píše:Ale je třeba si uvědomit, že vaše cílovka jsou lidi, kteří strukturu tohoto nastavení až tak neovládají jako např. superforum.zive.cz.
Nejsme firma, abychom měli cílovky. Počítáme s tím, že když už se někdo bude chtít do fóra zapojit, tak přinejmenším umí (a chce) zapnout počítač. Zvlášť, když je to tu celé v češtině a doslova prošpikované srozumitelnými návody (FAQ). Ohledně struktury - po najetí na fórum jednoduše vidím název skupiny, která mě zajímá, např. Zeitgeist. Kliknu a co vidím? Rubriky. Zjišťuji, že fórum Zeitgeist se zabývá ekonomikou. Co udělám? Kliknu. Kromě toho, že vidím již existující témata, do kterých se mohu zapojit, mám také možnost založit s dotazem téma nové - vlastní. Co udělám? Kliknu na Nové téma a založím jej.

Pane Jane, když zapnu počítač a chci psát, také si musím zapnout nějaký textový editor, ten pojmenovat a když dopíši, uložit jej a založit, což rovněž udělám podle sebe a nenechám jen tak viset co by "Nový textový dokument" na ploše. Tím chci říci, že každá skupina zde má jednotlivé kategorie řaděné tak, jak sama chce, popřípadě jak jim je založíme my vzhledem k tomu, čím se (asi) zabývá. Máme-li se tady ale bavit o lidech, jací jednoduše nechtějí si přečíst ani to, co vidí před sebou na monitoru, tak toto naše "cílovka" skutečně nebude. Když někdo nechce, tak prostě nechce a nepomůžete mu ani tím, že mu utřete zadek. Zadky lidem neutíráme a nikdy utírat nebudeme. Můžeme ukázat dveře, vejít ale už musí každý sám. To, co Vy naznačujete, abychom (u)dělali, je debilizací. Pozor, jde o definici, nikoli nadávku či urážku, viz přednášky Františka Koukolíka. Současný systém lidi debilizuje. My vzděláváme.
Jan Lukeš píše:Pokud sem přijde nový návštěvník a uvidí tu šílenou strukturu, tak nejspíše odejde.
Jakou šílenou strukturu? Pokud má fórum zahrnovat to, co má, jinak to v této platformě neuděláte. Toto fórum je multiskupinové, neslouží jednotlivcům. Pokud konkrétní návštěvník odejde kvůli tomu, že se mu fórum nelíbí, je to jeho volba. Je to návštěvník, nikoli zákazník. My nikomu nic nevnucujeme.
Jan Lukeš píše:Pokud by měl na první stránce aktuálně diskutovaná vlákna a jednoduchý členění, určitě je vyšší šance, že zůstane.
Mě ale nezajímá, zda někdo zůstane, či nikoli. Mě zajímá to, že návštěvník má možnost zůstat a dozvědět se, co potřebuje. Pokud je ale tento líný, je to jeho volba a může jít jinam, popřípadě pokud se mu cokoli nelíbí, udělat to jinak a (dle něj) lépe sám. Pokud si ale lehnu a budu stěžovat, že na to jablko, které vidím o metr dál, nedosáhnu, protože se mi nechce vstávat, tak mám prostě smůlu. Nebudu si na na to, ve svých 18 letech, přeci volat maminku.

Je tu jistá možnost do fóra (na)instalovat "zjednodušující" pluginy, které to, co navrhujete, řeší. To však z důvodu zachování minimalizace a maximální možné stability dělat nebudeme, protože s tím máme špatné zkušenosti (potíže s kompatibilitou při aktualizacích atd.). Můžete to přeci však udělat jinak.
Jan Lukeš píše:Jako příklad přehledného fora uvádím webtrh.cz.
Webtrh není primárně fórum (phpBB), ale platforma zcela odlišného charakteru (vBulletin), která navíc nemá pro to, co potřebujeme, ani zdaleka takové možnosti (konfigurace), jako má phpBB. Tím neříkám, že je vBulletin horší, či lepší. phpBB je open-source, vBulletin software proprietární. Nechcete po nás, jako po někom, kdo propaguje svobodu, abychom byli pokrytci, že ne? Používáme svobodný software do takové míry, do jaké je to jen možné. Přejeme si svobodu. A svoboda je také v tom, že pokud mi něco nevyhovuje, mám možnost to udělat jinak a (dle mě) lépe, jak jsem již avizoval výše. Každý může. Třeba takové rádio Svobodný vysílač CS také nově streamuje ve svobodném formátu OGG, s čímž jsme mu pomohli (konkrétně zdejší Správce Michal Mauser pomohl), abychom opět o něco snížili míru jejich pokrytectví, neboť ještě do nedávna streamovali v MP3. Pomáháme, vzděláváme, začínáme u sebe.
Jan Lukeš píše:Navíc všechny tyto informace ve starších vláknech zastarávají a dnes je zvykem stavět fora jako neustálé zakládání nových vláken a ty staré prostě odnese voda, ale stejně jsou k nalezení.
Toto není problém zdejšího fóra, ale informací obecně. Vše zastarává. Od toho je tu ale možnost Odpovědět, což dané téma oživí a posune opět nahoru. Pokud někdo založí téma nové, s tímtéž obsahem, můžeme jej odkázat na jiné, existující, kde se daný obsah již řešil, anebo odpovědět znovu, třeba i aktualizovaně, pokud k danému obsahu existují aktuálnější informace. Nakonec tato možnost je psána již v registračním formuláři, který jste nečetl.

Abych to shrnul, tak znovu zopakuji, že každý má možnost udělat cokoli jinak a lépe, pokud mu cokoli nevyhovuje. Vám odpovídám tak, jak odpovídám, jelikož jste nepoložil dotazy, ale konstatoval. Pro zjištění, jak fórum funguje a jak jej používat, doporučuji všeobecné známou brožuru FAQ.
Jsem odpovědný za to, co řeknu a učiním; nemohu být ale už odpovědný za to, jak to kdo pochopí. Chceš-li mít názor, předpokládej; chceš-li vědět, zeptej se.
Odpovědět

Zpět na „Provozovatel, (n)etiketa, novinky, dotazy a připomínky“